Design your life – pracuj niezależnie

Cyfrowy nomadyzm: 12 opcji podróżniczych dla freelancerów

Praca zdalna daje dużo wolności i opcji, a jedną z nich jest podróżowanie po świecie bez potrzeby “brania urlopu”. Możesz pracować skądkolwiek, pod jednym warunkiem – szybkie łącze internetowe, umożliwiające pracę zdalną skądkolwiek Ci się zamarzy. Ci, którzy decydują się na skorzystanie z tej możliwości decydują się np. na wielomiesięczną samotną podróż albo nieco dłuższy urlop połączony z pracą zdalną w towarzystwie kogoś znajomego. Możliwości jest wiele i zależy to tylko od naszych potrzeb, decyzji i czasami odwagi. Jest też jeszcze jedna opcja – wyjazdy integracyjne dla cyfrowych nomadów.

To programy oferujące podróże do różnych krajów z grupą ludzi, którzy również pracują online! Przyznam, że zanim zaczęłam pracę zdalną nie miałam bladego pojęcia, że takie aktywności istnieją! Wydawało mi się, że jako freelancer pracujesz w swoim zaciszu, ewentualnie zabierasz swoją pracę do kawiarni, co wtedy wydawało mi się szczytem wolności freelancerskiej 😉 Okazuje się jednak, że takich jak MY jest cała masa i granice państw, różnice czasowe i język nie stanowią już żadnych barier! Możesz wyjechać na drugi koniec świata z grupą nieznajomych ludzi, z którymi jednak łączy Cię więcej niż się na pozór wydaje – wartości, styl życia, wybory życiowe.

Wyjazdy te zazwyczaj organizowane są w dość egzotycznych miejscach (w zestawieniu poniżej zobaczycie, że BALI zdecydowanie stało się najmodniejszym wyborem freelancerów), niestety często nie są zbyt tanie (ale pamiętajmy, że wchodzi w grę długi pobyt często na drugim końcu świata) i gwarantują (oprócz wymarzonych warunków do pracy i szybkiego łącza internetowego) transport pomiędzy lokalizacjami, zakwaterowanie i co ważne – wiele dodatkowych atrakcji od turystycznych i sportowych po warsztaty i eventy związane z rozwojem zawodowym.
Oto zestawienie 12 takich programów:

1. Remote Year Program


Remote Year zabiera grupę 50-80 uczestników (profesjonalistów, przedsiębiorców, freelancerów itp.) w roczną podróż, podczas której co miesiąc zmieniane jest miejsce pobytu. Uczestnicy mają szansę pomieszkać przez miesiąc w Peru, Tajlandii, Maroku, Czechach, Argentynie, na Węgrzech, w Wietnamie, Bułgarii, Chorwacji, Kolumbii, Serbii, Portugalii, Hiszpanii, Kambodży, Malezji, Meksyku, Południowej Afryce, Chile, czy w Japonii!  Program obejmuje zakwaterowanie (prywatne pokoje), przestrzeń do pracy (coworking) i transport pomiędzy krajami (samoloty i busy), 24/7 dostęp do Internetu, eventy i networking. Do programu można dołączyć w każdej chwili poprzez prośbę o zaproszenie, które można wysłać poprzez stronę programu. Niestety nie jest to tania opcja, jak możecie przekonać się w poniższym podsumowaniu.

 • Czas trwania: 1 rok (minimum 1 miesiąc)
 • Lokalizacja: Europa, Południowa Ameryka, Południowa Afryka, Azja. 
 • Koszt: $5,000 USD jednorazowej opłaty + miesięcznie (przez 11 miesięcy): $2,000 USD
 • 2. Coworkation

  Coworkation to krótkie 1-2 tygodniowe wyprawy dla osób pracujących niezależnie od lokalizacji, freelancerów, startupowców, osób kreatywnych poszukujących zmian w sposobie pracy, rozwoju osobistym i motywacji. Coworkation ma w swojej ofercie podróże, m.in. do Barcelony, Toskanii, Bali, czy Tajlandii. W cenę wliczone jest zakwaterowanie i ciekawy program (szkolenia, zajęcia jogi), wyżywienie, warsztaty tematyczne, zajęcia jogi i inne atrakcje.

  • Czas trwania: 1-2 tygodni
  • Lokalizacja: Barcelona, Tajlandia, Bali, Tajlandia (do wyboru)
  • Koszt: w zależności od miejsca – sprawdź ofertę Coworkation. Ceny części wypraw wahają się między 80 – 120 euro za noc za osobę. 

  3. Digital Nomad Girls 

  Coś dla cyfrowych nomadek! Społeczność ta skupia pracujące online i niezależne od lokalizacji kobiety, organizując również wyprawy integracyjne połączone z rozwojem osobistym i oczywiściem networkingiem (mastermind sessions, skills sharing). Kolejna wyprawa odbędzie się 18-27 września do Hiszpanii (Javea). W cenie zawarty jest nocleg (pokoje 2-4 osobowe), przestrzeń coworkingowa, śniadania, powitalna kolacja z drinkami, “Paella Party”, warsztaty, czy sesje mastermind, pozwalające na podzielenie się i rozwój pomysłów na biznes. Uczestniczki będą mogły skorzystać też z zajęć jogi na plaży i innych atrakcji. Pełna lista znajduje się na stronie digitalnomadgirls.


  Warunek: TYLKO DLA KOBIET!

  • Czas trwania: 18-27 wrzesień
  • Lokalizacja: Javea, Hiszpania
  • Koszt: Za miejsce w pokoju 1-osobowym – 997 EUR, 4-osobowym – 897 EUR

  4. Co-work Paradise

  Kto by nie chciał popracować zdalnie na Bali? Co-work Paradise to opcja dla przedsiębiorczych młodych osób. Tutaj w grę wchodzi spora selekcja, otóż ilość miejsc jest ograniczona (12), a warunkiem uczestnictwa jest osiągnięcie przychodu ze swojego biznesu w wysokości minimum 250 tys. (dolarów) rocznie (no to jeszcze trochę muszę popracować… ;)) Kto wie, może część z Was się załapie? Nawet jeśli nie, to warto wiedzieć co w trawie piszczy i gdzie się będziemy wakacjować za jakiś czas 😉

  Cena zawiera transport, wyżywienie, zakwaterowanie, Mastermind i networking z pozostałymi uczestnikami (a w końcu to dobrze prosperujący biznesmeni), mnóstwo eventów, świetne warunki i oczywiście – miejsce do pracy.


  Warunek: DLA PRZEDSIĘBIORCÓW Z PRZYCHODAMI +250 TYS. $ ROCZNIE

 • Czas trwania: 1-29 październik
 • Lokalizacja: Canggu, Bali
 • Koszt: 3795 EUR (auć!)

5. Remote Way

Remote Way to podróż, w której bierze udział 36 osób, aby wspólnie zwiedzać świat i jednocześnie kontynuować dotychczasową pracę online.  Grupa spędza 1 miesiąc w każdym nowym miejscu, co daje wystarczającą ilość czasu na eksplorowanie miejsca i poznanie lokalnej kultury.  W cenę wchodzi zakwaterowanie (prywatne pokoje), przestrzenie coworkingowe, kursy, rozwój osobisty, rozmaite aktywności, wycieczki i transport. Kolejna fascynująca, ale niestety dość droga opcja!

 • Czas trwania: 2-8 miesięcy 
 • Lokalizacja: Ameryka Południowa, Europa, Afryka, Azja
 • Koszt: W zależności od czasu, np. 2-miesięczna wyprawa to jednorazowy koszt 3000 USD z góry + 3000 USD miesięcznie. 

6. Be Unsettled

Be Unsettled zbiera społeczność ludzi, którzy pracują zdalnie i żyją w dowolnym miejscu na świecie i którzy decydują się na 30-dniowy wspólny wyjazd.  Wybór lokalizacji jest dość szeroki, w każdym z miejsc jest kilka terminów do wyboru i wiele z nich jest już wyprzedanych! Idea jest wspólna z pozostałymi wyjazdami – zabierasz swoją pracę na wyjazd, masz dostęp do przestrzeni coworkingowych, zwiedzasz, podróżujesz, dzielisz się doświadczeniami z innymi uczestnikami i możesz wziąć udział w wielu w rozwojowych zajęciach.

 • Czas trwania: 30 dni
 • Lokalizacja: do wyboru – Buenos Aires, Bali, Barcelona, Madellin, Cape Town.
 • Koszt: W zależności od miejsca, cena waha się w okolicach 2000 USD – 2500 USD. W przypadku wyjazdów w parach druga osoba ma 50% zniżki 😉

7. Hacker Paradise

Hacker Paradise organizuje wyjazdy dla deweloperów, designerów,  przedsiębiorców, którzy chcą podróżować w trakcie pracy zdalnej i realizacji indywidualnych projektów. Wyprawy te trwają zwykle 3 miesiące, ale można samemu wybrać na ile chcemy dołączyć (nawet 2 tygodnie). Zazwyczaj grupa liczy około 20-30 osób. Zagwarantowane są: zakwaterowanie, przestrzeń do pracy, eventy biznesowe, podróżowanie. Koszt waha się w zależności od długości pobytu i tego, czy wybieramy opcję z zakwaterowaniem czy bez. Pełen cennik dostępny na stronie.

 • Czas trwania: 3 miesiące (minimum 2 tygodnie)
 • Lokalizacja: Palermo, Cape Town, Południowo-Wschodnia Azja,
 • Koszt: $250  – $750 za tydzień pobytu

8. WiFly Nomads

WiFly Nomads to coś więcej niż tylko wyjazd w celu pracy online w fajnym miejscu. Program WiFly stawia na rozwój osobisty i zawodowy, ma na celu zainspirowanie, pomoc w zbudowaniu biznesu online, znalezieniu pracy zdalnej, czy przyswojenia pewnych umiejętności niezbędnych w prowadzeniu stylu życia cyfrowego nomady. Program mówi też o “indywidualnej przemianie” związanej ze zmianą stylu życia. Przewidziane są warsztaty, eventy z ekspertami, networking i rozmaite ćwiczenia i wycieczki.
Typowy dzień wygląda następująco:

8:00 – Breakfast
8:30 – Yoga/Meditation
10:00  – Daily Success Habits Activity
10:15 – Interactive Morning Workshop (Inc. Guest Speakers)
12:45 – Lunch
14:00 – Power Sessions
14:30 – Interactive Afternoon Workshops (Inc. Guest Speakers)
17:30 – Personal/Professional Development Activity
18:30 – Dinner/Evening Activities/Events or Free Time

 • Czas trwania: 2 tygodnie: 17-30 wrzesień 2017 z opcją przedłużenia pobytu
 • Lokalizacja: Bali, Indonezja
 • Koszt: $4999 (z zakwaterowaniem)
  Przyznam, że pomimo niemałej ceny ten program wydaje mi się bardzo interesujący, bo (pomimo oczywistego pobytu na Bali ;)) zawiera wiele interesujących i rozwojowych atrakcji, łącznie z warsztatami i sesjami z inspirującymi ludźmi, którzy pomogą rozwinąć biznes online, czy znaleźć pracę zdalną i przygotować do tej życiowej zmiany!

9. We Roam

Ponownie ciekawa, choć nie tania opcja. We Roam to program przeznaczony dla ciekawych świata ludzi pracujących zdalnie (i planujących tak pracować podczas wyjazdu), przewidujący cały rok w podróży – co miesiąc zmieniając miasto pobytu. Grupa liczy około 30-40 osób. We Roam zapewnia zakwaterowanie, miejsce do pracy, transport, a także wydarzenia mające na celu rozwój osobisty i zawodowy uczestników, w tym gościnne wykłady, warsztaty, networking, wycieczki i wydarzenia kulturalne. Zerknij tutaj, aby przeczytać o wszystkich atrakcjach wliczonych w cenę.

 • Czas trwania: 3 – 12 months
 • Lokalizacja: Europe, South America, and Asia
 • Koszt: Płatność jednorazowa za krótszy pobyt: $2000. Płatność jednorazowa za dłuższy pobyt: $5,000. Miesięczna opłata: $2,000

10. WiFi Tribe

WiFi Tribe podróżuje w grupie 12-20 osób pracujących online, zmieniając kraj pobytu co 4 tygodnie. W każdym nowym kraju przez 4 tygodnie żyją i wspólnie pracują, każdy indywidualnie wykonując swoją pracę, do której jest zobowiązany. Kiedy nie pracują, zwiedzają wspólnie kraj lub organizują różne wydarzenia w celu wymiany doświadczeń i wiedzy. Ceny wahają się w zależności od długości pobytu i wyboru pokoju (prywatny lub dzielony).

 • Czas trwania: Miesiąc w jednym miejscu
 • Lokalizacja: Costa Rica (lipiec/sierpień), Portugalia (wrzesień), Bali (październik/listopad).
 • Koszt: $800 – $1800 / miesiąc

11. Project Getaway

Project Getaway jest inicjatywą “not-profit”, która zakłada zebranie grupy 20 śmiałków (żądnych przygód przedsiębiorców i freelancerów) na 4 tygodnie na Bali (znowu!). Cena zawiera zakwaterowanie z wyżywieniem, przestrzeń do pracy i program biznesowy, m.in. networking, warsztaty, wykłady gościnne, wspólne wyprawy. Dodatkowo w cenę wliczone są udogodnienia takie jak sprzątanie, pranie, czy cotygodniowe masaże i skuter do użytku, dostęp do sauny, basenu i innych atrakcji, :).

 • Czas trwania: 1 miesiąc (minimum 2 tygodnie) – październik 2017
 • Lokalizacja: Bali
 • Koszt: $3575 – $5500 za miesiąc, $1950-$3250 za 2 tygodnie

Koszt różni się w zależności od tego, czy zakwaterowanie jest w pokoju prywatnym czy dzielonym i w zależności od wyboru miejsca zakwaterowania.

12. Remote Experience

Podobna idea do poprzednich programów. Dostępne są jeszcze wyjazdy w tym roku w różnych lokalizacjach – od Europy po Azję Południowo-Wschodnią. Jeszcze w lipcu/sierpniu Remote Experience będzie w Pradze, kolejny miesiąc grupa przeniesie się do Split w Chorwacji. W październiku można dołączyć do wyjazdu na Bali (ha!), a pod koniec listopada Chiang Mai w Tajlandii. Możliwy jest zakup wyjazdu na cały pobyt lub tylko na 1 miesiąc (=1 lokalizacja).

 

 

To tyle zestawień na dziś. Zainteresowała Was któraś opcja? Zdecydowalibyście się na taki wyjazd, czy wolelibyście podróże samotne lub w gronie znajomych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *