Design your life – pracuj niezależnie

6 pytań, które warto zadać zanim zaczniesz pracę zdalną

We wpisie “Jak wygląda rozmowa o pracę zdalną?” przygotowałam checklistę z pytaniami o aspekty związane z organizacją pracy i nową rolą. Część odpowiedzi można wyszukać na stronach internetowych firm lub ich profilach na LinkedIn. Jest jednak kilka rzeczy, o które ZDECYDOWANIE warto spytać bezpośrednio podczas rozmowy z przyszłym pracodawcą. Dzięki temu będziemy mogli lepiej zrozumieć rolę, o którą się staramy, a także procedury firmy i to, jak będzie wyglądał nasz tydzień pracy.

Oto 6 takich pytań:

1. Z jakich narzędzi będę korzystać wykonując moją pracę?

Firmy zazwyczaj mają określony zestaw narzędzi, z których pracownicy korzystają na co dzień. Mogą to być programy i aplikacje związane z organizacji projektów, komunikacją z resztą zespołu, a także specyfiką Twojej roli. Jeśli jesteś grafikiem komputerowym z doświadczeniem w pracy z Photoshopem, a cała firma korzysta ze Sketcha, dobrze byłoby zapoznać się z nowym narzędziem odpowiednio wcześniej.

2. Czy firma organizuje regularne spotkania online, w których będę uczestniczyć?

Spytaj rozmówcę czy i kiedy odbywają się regularne spotkania online, na których Twoja obecność będzie wymagana. Nie tylko wiele powie Ci to o organizacji firmy, ale nakreśli obraz tego, jak może wyglądać Twój tydzień pracy. W zależności od struktury firmy możesz przynależeć do różnych zespołów (marketingowego, sprzedażowego, produkcji) dla których organizowane są np. cotygodniowe spotkania, podczas których omawiać będziecie postęp projektów. Warto spytać też o godziny, w których będziesz pracować. Niektóre firmy są pod tym względem bardziej elastyczne (wykonujesz swoją pracę w elastycznych godzinach, ale obecność na spotkaniach online jest obowiązkowa), niektóre wymagają dyspozycji w konkretnych godzinach, a nawet mierzą czas pracy (wg mnie mało produktywny model, ale warto o to spytać wcześniej).

3. Czy są przewidywane wyjazdy służbowe?

Niektóre firmy organizują cykliczne spotkania integracyjne (takie wakacje dla pracowników :)), a w przypadku niektórych stanowisk wymagane są wyjazdy służbowe w ramach pełnionych obowiązków (np. warsztaty, spotkania z klientem). Lepiej dowiedzieć się tego wcześniej, aby odpowiedzieć sobie na pytanie czy taki model jest dla Ciebie odpowiedni, a w miarę możliwości dopasować go do swojego trybu życia.

4. Czy możliwa będzie pracy zdalna w podróży?

Jeśli aplikujesz o pracę zdalną m.in. po to, aby mieć możliwość podróżowania i pracy z różnych miejsc, upewnij się, że firma, z którą będziesz współpracować jest elastyczna pod tym względem. Podróże mogą wiązać się nie tylko z częstą zmianą lokacji, różnym łączem internetowym (o które Ty musisz zadbać), ale także zmianę godzin pracy w zależności od strefy czasowej, w jakiej się znajdujesz. Nie każda firma zatrudniająca pracowników zdalnych może być pod tym względem tak otwarta, a niektóre stanowiska wymagają dyspozycji w poszczególnych godzinach pracy (ze względu np. na kontakt z klientem).

5. Jaką formę umowy możemy zawrzeć?

W zależności od tego, gdzie zarejestrowane są oddziały firmy i jakie są procedury, firmy mogą sugerować różne modele zatrudnienia. Część z nich oferuje umowę o pracę, inne współpracują na zasadzie freelancingu (wystawiasz fakturę co miesiąc w zależności od ilości przepracowanych godzin), a jeszcze inne zatrudniają w oparciu o mieszany model (wystawiasz fakturę co miesiąc na stałą kwotę jak za pełny etat, ale musisz być samozatrudniony/a). Warto się na to przygotować wcześniej. A może Ty już wiesz w jakim modelu chcesz pracować? Możesz wyjść z inicjatywą i wysunąć propozycję nowemu pracodawcy. W tym momencie dobrze być przygotowanym też na pytanie o warunki finansowe.

6. Czy w ramach współpracy z firmą możesz zakupić sprzęt komputerowy?

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pracą zdalną i wiesz, że będziesz musiał/a zainwestować w nowy sprzęt, zapytaj czy firma finansuje (w całości lub częściowo) zakup sprzętu. Niektóre organizacje  pomagają w taki sposób zdalnym pracownikom zorganizować sobie wirtualne biuro.

Mam nadzieję, że powyższa lista podstawowych pytań będzie przydatna, jeśli będziecie przygotowywać się do rozmowy o pracę zdalną. Koniecznie dajcie znać! Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *